Papildbarība mājdzīvniekiem ietver plašu produktu klāstu, tostarp:
a. Produkti, kuri būtiski palielina uzturvērtību ikdienas uzturā;
b. Produkti, kuri paredzēti sajaukšanai ar citiem produktiem, pievienojot atsevišķus komponentus pilnvērtīgam suņa uzturam;
c. Kārumi un uzkodas, kurus parasti dod dzīvniekam, lai stiprinātu saikni starp cilvēku un dzīvnieku vai kā atalgojumu mācību laikā. Lai gan tie nav paredzēti pilnvērtīgai barošanai, tos var dot tādā daudzumā, kas ietekmē kopīgo enerģijas patēriņu.
(Article 3, 2j, Regulation No 767/2009 of the European Parliament and of the Council of 13 July 2009 on the placing on the market and use of feed //Pēdējā laikā ļoti bieži suņu un kaķu barības nosaukumos var redzēt vārdu “holistisks”. Ar šo terminu ražotāji un tirgotāji apzīmē īpaši augstas kvalitātes barību. Vārds “Holistic” arī parādās uz daudziem barības iepakojumiem.
Kas ir holistiska dzīvnieku barība? Kādai tai ir jābūt? Mēs pacentīsimies atbildēt uz šiem jautājumiem. Pats termins “holistisks” nozīmē “pilnīgs, vesels”. Tas nozīmē, ka atsevišķu elementu kopums ir kas vairāk, nekā tikai to summa. Piemēram, holistiskā medicīna ir alternatīvās medicīnas virziens, kas uzskata cilvēku par vienotu sistēmu un ārstē nevis konkrētu slimību, bet cilvēku kopumā.
Parasti holistisku barību sastāvā ietilpst augstas kvalitātes sastāvdaļas: dārgāki olbaltumvielu avoti (jūras zivis, jēra gaļa, brieža gaļa), dabiskās sastāvdaļas (dārzeņi, augļi, ogas). Šādas barības nesatur mākslīgos konservantus, bet lētu kviešu un kukurūzas vietā kā ogļhidrātu avots tiek izmantoti rīsi un kartupeļi.
Tomēr nevienā pasaules valstī nav nekādu prasību attiecībā uz to, kam ir un kam nav jābūt holistisko suņu un kaķu barību sastāvā. Tāpēc skaists vārds uz iepakojuma nebūt ne vienmēr ir kvalitātes rādītājs. Barības kvalitāti lielākā mērā apliecina nevis tās nosaukums, bet gan uz iepakojuma norādītais sastāvs. Tāpēc lēmums par to, vai pieskaitīt DogsLikeFish papildbarības klāstu pie holistisko barību kategorijas, ir jāpieņem jums, iepazīstoties ar mūsu produktu sastāvu un gatavošanas tehnoloģiju.
Suņu organismam olbaltumvielas ir nepieciešamas šūnu pamatfunkciju nodrošināšanai un organisma funkcionēšanai kopumā, ieskaitot šūnu reģenerāciju un atjaunošanos, audu procesu norisi un regulāciju, hormonu un fermentu ražošanu, kā arī ūdens līdzsvara uzturēšanu un organisma apgādi ar enerģiju.
Ja ar barību netiek saņemts pietiekams olbaltumvielu daudzums, organisms sāk lietot savas audu olbaltumvielas. Tā kā organisms nevar uzkrāt aminoskābes, tas sašķeļ pats savu olbaltumvielu struktūru, tostarp veselīgu muskulatūru, lai iegūtu tam nepieciešamās aminoskābes.
Ir nepieciešams nodrošināt plaša aminoskābju spektra uzņemšanu suņa organismā, un viens no to avotiem ir zivis.
Olbaltumvielas ir svarīgas suņiem jebkurā vecumā, un to kvalitāte ir vienlīdz būtiska.
Nepieciešamību pēc olbaltumvielām nevar apmierināt, barojot suni ar graudiem, cieti un dārzeņiem.
Regulāra treknu zivju vai zivju ādas lietošana uzturā var palīdzēt saglabāt acis spīdīgas un veselīgas. Zivs sastāvā ir retinols – A vitamīna forma, kura uzlabo nakts redzi. Viens no Omega-3 taukskābju veidiem ir dokozaheksaēnskābe, kura ir galvenā viela, kas baro smadzenes un acu tīkleni. Interesanti, ka Omega-3 taukskābju lietošana uzturā var samazināt makulas deģenerācijas risku vai akluma cēloņus. Šīs īpašības iedarbojas arī uz suņiem.
Pieejamie dati liecina, ka uzturs ar augstu zivju eļļas satur var palīdzēt novērst nopietnas zarnu iekaisuma slimības. Augsts Omega-3, Omega-6 un Omega-9 taukskābju daudzums var samazināt molekulas un vielas, kuras suņiem izraisa iekaisumu (eikosanoīdus un citokīnus).
Papildu porcija barības no treknām zivīm vai zivju ādas nedēļā samazinās sirds slimību risku, kā arī atvieglos simptomus un novērsīs dažādu veidu artrīta gadījumus suņiem.
Regulāra veselu zivju lietošana suņu uzturā ļauj nodrošināt suņa organismu ar daudzām nepieciešamajām uzturvielām, tostarp jodu, selēnu, cinku un kalciju. Jods ir svarīgs vairogdziedzerim, bet selēns veido fermentus, kuri var palīdzēt pasargāt no vēža.
Zivju tauki nodrošina vidēji 33% no diennakts uztura enerģētiskās vērtības, tie ietilpst šūnu un šūnu struktūru (plastiskā nozīme) sastāvā, piedalās vielmaiņas procesos. Tauki nodrošina vairāku minerālvielu un taukos šķīstošo vitamīnu (А, В, Е) uzsūkšanos no zarnām. Taukaudi ir aktīva enerģijas materiāla rezerve.
Zivis ir lielisks vitamīnu, to skaitā A, В2, В6 un D vitamīna, avots.
A vitamīns uzlabo redzi, B2 vitamīns (riboflavīns) ietilpst fermentos, kuri regulē svarīgākos vielmaiņas posmus, pozitīvi ietekmē nervu sistēmas, ādas un gļotādu stāvokli, aknu funkciju un asiņu veidošanu.
B6 vitamīns (piridoksīns) ir iesaistīts olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu maiņas procesos, regulē un normalizē tauku vielmaiņu aknās.
D vitamīns regulē kalcija un fosfora maiņu, sekmējot to uzsūkšanos no zarnām un nogulsnēšanos kaulos. D vitamīns sastāv no D1 provitamīna, kas veidojas ādā saules gaismas ietekmē, un D2 vitamīna (ergokalciferola), kurš organismā nonāk ar barību.D vitamīna aktīvā forma veidojas nierēs.